Forum o Forumima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forum o Forumima

You are not connected. Please login or register

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1Profesionalnost foruma Empty Profesionalnost foruma Tue Sep 07, 2010 8:27 pm

Mixiii

Mixiii

Urednik foruma
Urednik foruma
Profesionalnost foruma - koliko je važna i zašto?

U više navrata smo pisali o raznim elementima foruma, davali savete za unapređenje i uspešnost foruma. Međutim, mislim da je došlo vreme da sve te najbitnije komponente forumskog sveta spojimo u jednom članku i ukažemo zašto su one zapravo važne i čemu doprinose.

Forum - mesto za druženje ili za pružanje usluga?

Krstareći po forumskom svetu često se pitam čemu služi određeni forum, blog, sajt na koji naiđem. Viđala sam razne vrste foruma, od najpopularnijih do onih neaktivnih i potpuno neuspelih; od najurednijih do onih u potpunom haosu; od najglupljih i najučestalijih tematika do onih nešto originalnijih. Često se postavlja jedno pitanje: Čemu služi forum?
Većina forumaša odgovoriće: "Forum služi da se družimo i zabavljamo!" a drugi će reći: "Forum je mesto gde pomažemo jedni drugima"...Ja se slažem sa obe konstatacije i smatram da ih apsolutno ne treba razdvajati.
Dakle evo neke najsavršenije kratke definicije foruma: Mesto gde kroz druženje i zabavu forumaši jedni drugima pružaju određene usluge.
Ova definicija se apsolutno uklapa u opis foruma kao što je FoF. Ipak, pitate se kakve bi usluge mogao da pruža jedan forum o slavnoj ličnosti. Evo kakve! Sve novosti, razmenjivanje fotografija, video klipova o toj ličnosti su vrsta usluge koja se pruža na takvom forumu. Svakoi forum treba da ima svoju svrhu, pa i celebrity forumi, svaštare, i ostali forumi opuštenijeg karaktera. Stoga dolazimo do ključne tačke ovog članka: PROFESIONALNOST!

Šta je profesionalnost?

Mnogi imaju odbojnost prema ovoj reči, smatraju njeno značenje preozbiljnim i hladnim. Mnogi smatraju da ona isključuje pojmove druženja, zabave i sl. i zato odvajaju one dve definicije foruma. Jedni se opredeljuju za neprofesionalan ali "topao" forum a drugi za strogo profesionalni forum gde striktno suzbijaju sve vrste spama i slobodnijeg postovanja.
MOŽETE IMATI I JEDNO I DRUGO!

Profesionalnost foruma Profesionalismo2

- Profesionalnost ukratko obuhvata:

1. Odrađivanje forumskog posla na vreme, u dogovorenim vremenskim rokovima. Uvek treba poštovati tuđe vreme jednako kao i svoje.
2. Savesan i tačan rad, bez ili sa što manje grešaka.
3. Korektan rad i toleranciju na poslu (u ovom slučaju na forumu) bez obzira na trenutno raspoloženje, lične odnose između određenih osoba, uvek uz dozu poštovanja i pristojnosti.
4. Najvažnije je da forumaši budu zadovoljni a da pritom i vi sami uživate u tom poslu; jer nijedan posao ne treba raditi na silu.


Kako biti profesionalan?

Prvi korak je da u što većoj meri poštujete ove 4 tačke koje smo pomenuli u prethodnom pasusu. Pored toga postoji još brdo određenih parametara koji bi vizuelno mogli uticati na utisak o prfesionalnosti određenog foruma. To su:

- Izgled foruma - ovo podrazumeva što bolji grafički dizajn foruma, uz umerenost boja i efekata.
- Način izražavanja i obraćanja u članovima - trebalo bi da makar u pravilniku foruma i na nekim važnijim mestima na forumu (poput oglasne table ili obaveštajne privatne poruke) bude na određenom profesionalnom nivou.
- Pravopis - toliko ovo ponavljam da će svi misliti da je to najvažnije i da ne znam da pričam ni o čemu drugom. Verujte mi, mnogo bolji utisak ostavlja tekst u kom su upotrebljena sva latinična slova, sa pravilno napisanim znakovima interpunkcije, velikim slovima itd. Ovo bi trebalo da se poštuje makar u nazivima kategorija, podforuma, tema, u pravilniku, na oglasnoj tabli...


Spoj zabave i profesionalnosti

Moguće je spojiti ove dve strane koje na reč deluju različito i nespojivo. Profesionalnost ne isključuje zabavu, druženje niti sprečava članove da jedni drugima pomažu već sve to olakšava uvodeći red. Isto tako ni zabava ne mora da isključi bar one osnovne crte profesionalnosti. Pokušajte i otkrićete to i sami!

Profesionalnost foruma Acuerdos

Zašto je važno biti profesionalan?

Već sam to kroz ove redove i napisala, ali da rezimiram: profesionalnost je odlična karakteristika svega čime se bavimo u životu a ne samo foruma. Profesionalnost asocira i održava određeni red koji je neophodan u funkcionisanju i radu jednog foruma. Takođe, profesionalnost može privući dosta članova koji će na prvi pogled shvatiti da je vaš forum ozbiljan i zaista nudi prave usluge.


Nadam se da je ovaj članak razbio predrasude o uštogoljenosti pojedinih profesionalnih foruma (u koje se često po mišljenju nekih ubraja i naš FoF!) i da i sami uviđate značaj profesionalnosti.



Last edited by Mixiii on Wed Sep 08, 2010 11:25 pm; edited 2 times in total

2Profesionalnost foruma Empty Re: Profesionalnost foruma Tue Sep 07, 2010 8:36 pm

LoLcIc

LoLcIc

-> Only Girl <-
-> Only Girl
Odlican clanak,dug,poucan,obuhvatio je ceo moj rpob;lem,odlicno i hvala Mixii

3Profesionalnost foruma Empty Re: Profesionalnost foruma Tue Sep 07, 2010 8:39 pm

BubbleDreams

BubbleDreams

BubbleDreams__
BubbleDreams__
Miljana e ovo je originalan članak Wink

Samo ispravi Zatšto

4Profesionalnost foruma Empty Re: Profesionalnost foruma Tue Sep 07, 2010 8:46 pm

Lena

Lena

Zla barbika ^^
Zla barbika ^^
super clanak Profesionalnost foruma 81549

5Profesionalnost foruma Empty Re: Profesionalnost foruma Tue Sep 07, 2010 8:49 pm

joda

joda

Jovana
Charmed One

JovanaCharmed One
Odlican clanak Mixi,kao i uvijek Profesionalnost foruma 81549

6Profesionalnost foruma Empty Re: Profesionalnost foruma Wed Sep 08, 2010 12:09 am

Iva

Iva

♥JacobFan♥
♥JacobFan♥
Dopada mi se članak!Wink

7Profesionalnost foruma Empty Re: Profesionalnost foruma Wed Sep 08, 2010 10:09 am

Girl<3

Girl<3

Smile.in.darkness
Smile.in.darkness
Odlican clanak Profesionalnost foruma 81549

8Profesionalnost foruma Empty Re: Profesionalnost foruma Wed Sep 08, 2010 10:32 am

Mixiii

Mixiii

Urednik foruma
Urednik foruma
Hvala vam, ispravila sam gresku ako primetite jos koju, prijavite Wink

9Profesionalnost foruma Empty Re: Profesionalnost foruma Wed Sep 08, 2010 11:07 am

Katarina Cullen

Katarina Cullen

Little Artist
Little Artist
Odlican je clanak.. Wink

Evo ovo ispravi: tačnan rad xD

10Profesionalnost foruma Empty Re: Profesionalnost foruma Wed Sep 08, 2010 9:45 pm

Hanibal Cullen

Hanibal Cullen

Ćevap
Ćevap
Odlican clanak Profesionalnost foruma 81549
Samtram da ima dosta foruma koji bi bili bas proffi da procitaju ovo Profesionalnost foruma 81549

11Profesionalnost foruma Empty Re: Profesionalnost foruma Thu Sep 09, 2010 2:53 pm

Aimee

Aimee

Senior
Senior
Super članak.

Po mom mišljenu je profesionalnost najvažnija.

12Profesionalnost foruma Empty Re: Profesionalnost foruma Thu Sep 09, 2010 6:46 pm

~Miss.Kookie~

~Miss.Kookie~

Regularan Član
Regularan Član
Super članak..mada meni nije profesionalnost nešto važna :/

13Profesionalnost foruma Empty Re: Profesionalnost foruma Thu Sep 16, 2010 6:32 pm

Bella Cullen

Bella Cullen

Junior
Junior
baš mi se svidio članak i mislim da je veoma koristan Profesionalnost foruma 878791

14Profesionalnost foruma Empty Re: Profesionalnost foruma Fri Sep 17, 2010 1:16 am

Mixiii

Mixiii

Urednik foruma
Urednik foruma
Zahvaljujem svima! Smile Drago mi je da vam koristi!

15Profesionalnost foruma Empty Re: Profesionalnost foruma Fri Sep 24, 2010 7:03 pm

Clair

Clair

Aktivan član
Aktivan član
Jako lijepo napisano. Svaka cast.

Sponsored content


View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum

  •  

knjige forum AWSSite Meter
Free forum | ©phpBB | Free forum support | Report an abuse | Forumotion.com