Forum o Forumima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forum o Forumima

You are not connected. Please login or register

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1Osnova dobrog foruma - administracija Empty Osnova dobrog foruma - administracija Thu May 06, 2010 12:55 pm

**Taca**

**Taca**

Vampire heart
Vampire heart
Osnova dobrog foruma - administracija


E moji dragi moji članovi napisala sam i drugi deo članak i on je vezan za uspešno vodenje i administraciju foruma.


Svaki forum ima kao što mi kažemo tim. Pod tim se podrazumevaju članovi koji su zaduženi za vodjenje foruma i održavanje harmonije.

Obično u timu imaju:
~ Administrator (vlasnik foruma i njegovi pomoćnici)
~ Moderator ili urednik (vodi brigu o forumu, briše nepotrebne forume i učestvuje u organizaciji)
~ Dizajner (zadužen za pravljenje radova u ps-u kao i za pravljenje look-ova)
~ Pisac (na nekim forumima piše članke i otvara diskusije, a na nekim donosi vesti koje su vezane za temu foruma)
~ Koderator (nemaju ga svi forumi i nije potreban na svim forumima - obično je zadužen za pomaganje u pravljenju skinova preko skripti)
~ Helper (to je da kažem manji rang u timu - zadužen za neku posebnu kategoriju kao na primer takmičenja, diskusije...)

E sad svi članovi se zavaravaju i preuzimaju na sebe puno odgovornosti. Nije lako voditi forum, a kamoli njih 20. Uzimate previše pozicija, a onda ni na jednom forumu ne ispunjavate te dužnosti zato što ne možete da stignete.

Uzeću sebe za primer. Posedujem svoj forum i za njega mi treba stvarno mnogo vremena, ali pored toga na jednom forumu sam mod i na ovom sam pisac. Ne mogu reći da je to previše. Po meni to je savršena cifra i ne bi se usudila preuzeti još neki posao.

Osnova dobrog foruma - administracija Sffl8z

Kako izabrati tim?

Napravili ste forum i šta sad? Trebaju vam članovi koji će pomoći forumu da se razvija i da bude uspešan. Članovi se tu znaju u većini slučajeva prevariti i u tim primiti osobu koju ne poznaju i za koju su čuli prvi put pri njegovom predstavljanju. Ja bih vam savetovala da kada napravite forum, sredite ga i pripremite za javnost ne tražite odmah članove tima, već pričekate jedno vreme. Vidite koliko su članovi zainteresovani, kako rade, da li su redovni... Ako ste videli nekog ko bi mogao da obavlja dužnost ispitajte ga malo. Možete ga pitati da vam pomogne oko nečga, možda ne znate nešto u ps-u da odraditi i on je željan da vam pomogne. I tako malo po malo za mesec dana obrazujete kvalitetan tim koji će da vodi uspešan forum.
Osnova dobrog foruma - administracija 10xdova

Takodje, kod odabira tima je važno napomenuti da članovi moraju imati iskustva. Na primer ako vam treba admin treba odmah da ga pitate da li on poseduje neki forum i da li je ranije bio admin na nekom forumu. Nećete dati laiku da vam vodi forum.
Moderatori i ne moraju baš da bude ekstra iskusni, ali moraju da imaju jedan vid znanja. Moraju da znaju kada treba upozoriti člana na spam kao i kako ga upozoriti, kako zaključati temu i poslati je u kantu. Takodje, moderatori su srce foruma. Oni o forumu znaju sve. Gde je koja tema, ko je koji član, kada je došao novi član i koliko forum ima postova. Sve to vas zanima možete njega pitati i samim tim vi saznajete da je moderatoru stalo do foruma i da se trudi. Pisci su važan dio foruma. Ne važniji od urednika, ali važni su. Na forumima koji nude neki vid obrazovanja (uzeću FoF za primer) oni su tu da obučavaju članove. Na fof-u na primer pisci su zaduženi za pisanje članaka i pregleda koji nam pomažu da unapredimo forum. Dizajneri su većinom zaduženi za pravljenje lookova za forum. U to se ubraja logo, ikonice, ko je na forumu, navigacije, buttonsi, dno strane, slika za kategorije i sve drugo što je potrebno da forum izgleda što lepše. Na forumima photoshop tematike oni su tu da izvršavaju zahteve članova. Koderator je na forumu zadužen za skripte i pomoć oko skripti. Ovo nije potrebno svakom forumu, a pogotovo forumu koji ima za temu neku slavnu Holivudsku zvezdu. Koderator je najčesće potreban na forumu koji je vezan za grafiku i predstavlja važnu komponentu. I na kraju da kažemo nešto o pomoćnicima ili helperima. Oni su zaduženi za vodjenje jedne kategoriju ili jedne teme na forumu. Nije im omogućeno potpuno uredjivanje te teme nego samo ono najosnovnije.

Kako postići harmoniju i podstaći tim da radi svoj posao?

Imate tim, ali imate i problem. Uzećemo za primer moderatora. Dok je bio samo član trudio se i radio oko foruma. Čim je dobio poziciju prestaje da se trudi. Šta se desilo i šta treba poduzeti? Jednostavno ga prvo pitajte šta se desilo, zašto mu je forum postao nezanimljiv. Ako posle dužeg vremena on ne postane aktivan kao pre morate ga skinuti sa pozicije pošto nema smisla imati u timu nekog ko ne obavlja svoj posao.
Osnova dobrog foruma - administracija 2nh4a6d

Svi mi znamo da nam nekada nešto dosadi i da to prevazidjemo. Ako se to desi kojim slučajem ne treba da odustanemo nego da se trudimo još jače. Treba da se borimo protiv sebe. Stvarno mislite da bi neki veliki forumi uspeli da se članovi i tim nisu trudili da uspije. Ako to mislite zavaravate se. Sigurno je i njima u nekom trenutku dosadilo, ali su nastavili da se bore. Tako trebate i vi.


The END


Nadam se da vam se članak dopada i da će vam u jednoj meri pomoći. Komenatrišite i sutra, najkasnije prekosutra stiže novi članak. Uživajte! Osnova dobrog foruma - administracija 415725



Last edited by **Taca** on Sun Oct 10, 2010 9:38 am; edited 2 times in total

ten98

ten98

Loli Urednik
Loli Urednik
Odličan članak Taco, po meni bolji od predhodnog. Smile
Imam predlog: nemoj istrošiti sve ideje u par dana, piši oko 1-2 članka nedeljno Osnova dobrog foruma - administracija 81549

Mima

Mima

Mermaid
Mermaid
Super je clanak! Svaka cast Smile

**Taca**

**Taca**

Vampire heart
Vampire heart
hvala

ovo je sve za ovu sedmicu

sledece sedmice ostatak

BubbleDreams

BubbleDreams

BubbleDreams__
BubbleDreams__
Moram da ti kazem da je ovo pre pre odlicno

p.s:mislim da je ovakav clanak napisala Miljana ali kako kaze TJ od viska glava ne boli Smile...

CyBeR

CyBeR

Urednik foruma
Urednik foruma
**Taca** wrote:Ne mogu reći da je to previše. Po meni to je savršena cifra i ne bi se usdila preuzeti još neki posao.
Greška

**Taca** wrote:Ja bi vam savetovala da kada napravite forum, sredite ga i pripremite za javnost ne tražite odmah članove tima, već pričekate jedno vreme
Aorist prvo lice jednine ide BIH a ne BI..Nastavnica je mojoj drugarici zbog toga dala 1 Wink

Dosta o greškama


Članak je super Taco samo nastavi da pišeš,pišeš odlično.Tvoji članci su neki od retkih koje sam pročitao..Zanimaju me nekako Wink
Svaka čast,samo nastavi ovako Smile

**Taca**

**Taca**

Vampire heart
Vampire heart
hvala ispravila sam greske

imam jos ideja za clanke
obicno ih pisem kada mi je dosadno na casu

ne brini bice jos clanaka

8Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Thu May 06, 2010 10:22 pm

Mixiii

Mixiii

Urednik foruma
Urednik foruma
Jedva cekam tvoj sledeci clanak sa nekom novom temom koja se nije javila u prethodnim clancima (ovakav je vec napisan i zove se Kraljevski poredak), lepo napisano, samo nastavi Wink

ten98

ten98

Loli Urednik
Loli Urednik
Taco ali odkud ti sve ideje....?
Insce, imas gresku negde u tekstu si umesto koderator napisala kodnerator cini mi se, ali nema veze Wink

Samo imam zamerku sto si pisala dj Osnova dobrog foruma - administracija 81549
Ali jos jednom, clanak je odlican!!

10Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Fri May 07, 2010 12:22 pm

Angel_one_♥

Angel_one_♥

-> Only Girl <-
-> Only Girl
**Taca** wrote:Uzimate presiše pozicija, a onda ni na jednom forumu ne ispunjavate te dužnosti zato što ne možete da stignete.
Videla sam samo jednu gresku...
Inace super je clanak....svaka cast x)

11Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Fri May 07, 2010 3:38 pm

**Taca**

**Taca**

Vampire heart
Vampire heart
oke hvala

e da to dj nemam jedne tipke na tasataturi
sutra dobijam novu pa cu kucati kako treba Osnova dobrog foruma - administracija 902972

12Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Sun May 09, 2010 3:39 pm

alexandra

alexandra

Senior
Senior
Osnova dobrog foruma - administracija 878791 Odličan članak..

13Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Sun May 09, 2010 5:05 pm

~Majchi~

~Majchi~

Aktivan član
Aktivan član
Članak je super, mnogo pomaže u upoznavanju sa forumima! Osnova dobrog foruma - administracija 902972

14Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Tue Jun 15, 2010 10:35 pm

Beyonce

Beyonce

Senior
Senior
Clanak je super...mnogo mi se svidja i mnogo mi je pomogao Smile

15Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Wed Jun 16, 2010 5:49 am

...Ixy...

...Ixy...

Aktivan član
Aktivan član
Supp clanak,swaka cast

16Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Wed Jun 16, 2010 12:48 pm

**Taca**

**Taca**

Vampire heart
Vampire heart
hvala svima

17Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Sun Jul 25, 2010 10:55 pm

Clair

Clair

Aktivan član
Aktivan član
Ovo mi se stvarno sviđa, hvala puno na ovako lijepom članku. Smile

18Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Thu Sep 16, 2010 6:41 pm

Bella Cullen

Bella Cullen

Junior
Junior
Stvarno extra članak. Osnova dobrog foruma - administracija 878791

Definitivno sam shvatila da mi još neke stvari fale na forumu. Osnova dobrog foruma - administracija 845517

19Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Sat Oct 09, 2010 9:42 am

**Taca**

**Taca**

Vampire heart
Vampire heart
Hvala svima!

20Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Sat Oct 09, 2010 12:31 pm

Cullen Alice

Cullen Alice

Bieberova zauvijek ♥
Bieberova zauvijek ♥
ten98 wrote:Odličan članak Taco, po meni bolji od predhodnog. Smile
Imam predlog: nemoj istrošiti sve ideje u par dana, piši oko 1-2 članka nedeljno Osnova dobrog foruma - administracija 81549

21Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Sat Oct 09, 2010 12:49 pm

LoLcIc

LoLcIc

-> Only Girl <-
-> Only Girl
Cullen Alice wrote:
ten98 wrote:Odličan članak Taco, po meni bolji od predhodnog. Smile
Imam predlog: nemoj istrošiti sve ideje u par dana, piši oko 1-2 članka nedeljno Osnova dobrog foruma - administracija 81549

Odlicno Taco!

22Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Sat Oct 09, 2010 10:32 pm

~Death Ripper~

~Death Ripper~

Regularan Član
Regularan Član
**Taca** wrote:E sad svi članovi se zavaravaju i preuzimaju na sebe puno odgovornosti. Nije lako voditi forum, a kamoli njih 20. Uzimate presiše pozicija, a onda ni na jednom forumu ne ispunjavate te dužnosti zato što ne možete da stignete.

23Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Sun Oct 10, 2010 9:38 am

**Taca**

**Taca**

Vampire heart
Vampire heart
hvala svima
ispravit cu gresku

24Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Sun Oct 10, 2010 11:31 am

Maikhee

Maikhee

Forum Maker
Forum Maker
Odličan članak Taco.

25Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Mon Oct 18, 2010 11:39 am

nediMMM

nediMMM

Doktor za forume
Doktor za forume
Clanak je prespreman.
Extra ^^

26Osnova dobrog foruma - administracija Empty Re: Osnova dobrog foruma - administracija Mon Oct 18, 2010 12:27 pm

Apocolcase

Apocolcase

~Super|_|Gamer~
~Super|_|Gamer~
extra članak...jeste da nisam procitao zadnjih 2-3 recenice ali sta cu xD

Sponsored content


View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum

  •  

knjige forum AWSSite Meter
Create a forum on Forumotion | ©phpBB | Free forum support | Report an abuse | Forumotion.com